Hakkımızda

Merhaba, İşte Bu tarifGülşah & İsmail‘in evlenmesinden hemen sonra fikri temelleri atılıp, 21 Aralık 2012 günü tam da kıyametin kopacağı söylentilerinin olduğu gün yayına girdi.

Oldukça amatörce başlayan blog maceramız ilk başlarda hamur işi ve tatlıyla kısıtlıydı. Son zamanlarda daha geniş kategoride tarifler verme amacındayız.

Yeni tarifler denemeyi, mutfakta birlikte vakit geçirmeyi çok seviyoruz. Yayınladığımız tarifleri İşte Bu! dediğimiz ana kadar denedikten sonra yayınlıyoruz.

 

Gülşah
1984 Giresun doğumluyum. 2009’dan beri İstanbulluyum. Çocukken gazetelerdeki yemek tariflerini ilgiyle okuduğumu hatırlıyorum. Sanırım okuyup yaptığım ilk tarif peynirli bir bisküviydi. Keşke tarifi kaybetmeseydim. Sanırım mutfağa ilk yönelimim böyle oldu. Mutfağı, yoğun olarak üniversiteden sonra kullanmaya başladım.

 

İsmail
İşte Bu Tarif’in erkek tarafı, etliler kategorisi yazarı, fotoğrafçısı, teknik işler sorumlusu ve facebook yöneticisi. Grafik Tasarım mezunu, reklam ajansında art director olarak çalışıyor. Kişisel iletişim ve tasarım blogu big&bold ‘u yazıyor. %100 balık burcu, tam bir hayalperest.