Elmalı Turta

Birkaç turta/tart tarifi okumuşsanız, hepsinin aynı şeyden bahsettiğini bilirsiniz. Malzemeler soğuk olmalı, hızlı hareket edilmeli ve tereyağ kesinlikle erimemeli. Bunlar, kıyır kıyır, milföyümsü bir hamur için göz ardı edilmemesi gereken önemli noktalar.

Hamurun yapımı, ilk kez yapacaklar için zor olabilir. Pek çok tarif okuyup, araştırsanız da hamurun olup olmadığını anlamak tecrübe istiyor. Fazla mı karıştırdım, suyu az mı, yoksa fazla mı ekledim gibi sorular sorular…

Okuduğum onlarca tarife göre, mevsime göre unun aldığı su miktarı değişiyormuş. Yazın daha az, kışın daha çok su alıyormuş ki hak verdim. Havadaki nemle alakalı.

Kullandığım kalıp ölçüsü 28 cm olduğu için, 400 gr unla yaptığım oranlama rahat bir şekilde yeter diye düşündüm. Yeterli de geldi ancak, hiç hamur artmadı. Tıpatıp uydu. Bu iyi birşey gibi görünse de 1-2 cm daha küçük bir turta kalıbıyla, hamur yetecek mi derdi olmadan daha rahat çalışabilirsiniz.

Eğer fazla ekşi sevmiyorsanız, içi için kullandığınız şeker miktarını arttırmanızı öneririm. Evde az şekerli tercih edildiği için yarım bardak bizim için yeterli oldu.

Turtanın üst hamurunu, klasik Amerikan turtası şekli yerine kurabiye kalıplarıyla kesip düzenleyebilir veya sepet örgüsü yapabilirsiniz. İnternette bir sürü güzel örneğine rastlayabilirsiniz. Kenar şekillendirmesinin fotoğrafını çekmeyi atladığımız için internetten bulduğum bir görsele link ekledim. Hareket çok basit ama, kelimelere dökerek anlatınca çok karışık oldu.

Taze pişmiş bir turtanın dilim fotoğrafını çekmek gerçekten zor işmiş. Çünkü düzgün bir dilim kesmek imkansız. Bıçağı değdirdiğiniz anda dağılan hamur, tabağa doğru süzülen elmalar 🙂 Gerçekten saatlerce bunun için mi uğraştım diye düşünebilirsiniz. Hep olumsuz şeyler yazdım galiba. Nefis tereyağlı hamur ve tarçına bulanmış elmanın ekşi tatlı tadını sevenler için bu tarif 🙂

elmali_turta1

Elmalı Turta Malzemeleri;

Hamuru için;

 • 400 gr un
 • 260 gr  tereyağ
 • 2 yemek kaşığı toz şeker
 • 1/2 çay kaşığı tuz
 • 12-13 yemek kaşığı buzlu su

İçi için;

 • 10 adet (1,7 kg) ekşi yeşil elma (Granny Smith)
 • 1/2 su bardağı toz şeker (arttırabilirsiniz)
 • 2 tatlı kaşığı tarçın
 • 1/4 muskat rendesi
 • 3 adet karanfil (havanda dövülmüş)
 • 1 limon kabuğu rendesi ve suyu
 • 3 yemek kaşığı un
 • 1 tutam tuz
 • Tereyağ küpleri (30-40 gr kadar)

Üzeri için;

 • 1 yumurta sarısı
 • 1 kaşık su
 • Toz şeker
Hazırlanışı; 
 1. Bir karıştırma kabında un, tuz ve şekeri harmanlayıp 30 dk dondurucuda bekletin.
 2. Tereyağını küçük küpler halinde kesip 20 dk dondurucuda soğutun.
 3. Bir kaba buz küpleri ve su koyup buzdolabında bekletin.
 4. Un kabına tereyağını ekleyin. Un ve tereyağını, parmak uçlarınızla ufalayarak, çatalla ezerek  karıştırın. Tereyağın elinizin sıcaklığıyla erimemesi için hızlı olun. Tamamen karışmış bir hamur olmayacak. Hamurda irili ufaklı tereyağ parçaları kalana kadar devam edin.
  elmali_turta_tereyagi_un_karisim
 5. Buzlu sudan her seferde 2 kaşık ekleyip, çatalla karıştırın. Hamuru sıktığınızda bozulmadan kalıyorsa olmuş demektir. Dağılıyorsa  azar azar soğuk su eklemeye devam edin. Toplamda 12-13 kaşık kadar ekledim. Zor toplanan bir hamur, aslında tam olarak toplanmıyor bile denebilir. Hamuru yoğurmadan bir araya getirin. Biri diğerinden daha büyük 2 yassı yuvarlak haline getirip streçle sarın. Hamurları 1 saat buzdolabında dinlendirin.
  elmali_turta_strecli_hamur
 6. Bir yağlı kağıdın üzerini hafifçe unlayın. Hamurlardan büyük olanı merdane yardımıyla kağıdın üzerinde kalıbınızdan daha büyük açın. (28 cm’lik kalıp için 34-35 cm kadar açtım.) Hamuru, yağlı kağıtla kaldırarak kalıba ters çevirin. Kalıbın içine ve kenarlarına germeden, rahat bir şeklide hamuru yerleştirin. Kağıdı üzerinden alıp, 30 dk buzdolabında bekletin.
  elmali_turta_kaliptahamur
 7. Diğer hamuru da buzdolabından çıkarıp aynı yağlı kağıt üzerinde, kalıptan biraz büyük olacak şekilde açın. Hamuru kağıdıyla beraber bir tepsiye koyup 30 dk buzdolabında soğutun.
 8. İçi için elmaları soyup dilimleyin. Dilimler çok ince olmasın, fırında püre haline gelebilir. Geniş bir karıştırma kabına alıp, tereyağ hariç diğer tüm iç malzemeleriyle iyice karıştırın.
 9. Kalıbı buzdolabından çıkarın. Elmaları ortası hafif bir tepe olacak şekilde kalıba doldurun. Tereyağ parçalarını elmaların üzerine dağıtın. Diğer hamuru da buzdolabından çıkarıp, kalıbın üzerine ters kapatıp, yağlı kağıdı alın. İki hamurun kenarlarını birleştirip uçlarını alta kıvırın. Kenarlara şekil vermek için, burada gösterildiği gibi yapın.
  elmali_turta_kalipta_elmali
 10. Yumurta sarısıyla suyu karıştırıp turtanın üzerine sürüp, toz şeker serpin. Buharın çıkması için kesikler yapın. Buzdolabında son kez koyup, fırını 220 dereceye ayarlayın.
  elmali_turta_uzerikapali
 11. Turtayı 30 dk sonra buzdolabından çıkarıp fırına verin. 15 dk sonra dereceyi 180’e düşürüp 45 dk daha pişirin.
 12. 1-2 saat dinlendirdikten sonra servis yapın.
  elmali_turta_pisti

 

 

Bir Cevap Yazın