Bir İngiliz Klasiği, Fish & Chips

Blogun erkek tarafı olarak etli yemek tariflerine kaldığım yerden devam ediyoruz.

Bir İngiliz klasiği Fish & Chips İngiltere’nin sembolü olarak değerlendirilme bakımından Kraliçe’yi ve Beatles’ı geride bırakmış. Hatta bu yemeğin sanayileşmeyi güçlendirdiği ve devrimi önlediği bile söylenir. İngiliz işçi sınıfının sembolik fast food’u olan bu yemek gazete kağıtlarına sarılıp servis edilir ve elle yenilir.

Bu yemek İngiliz mutfağında öyle köklü bir yer edinmişti ki İkinci Dünya Savaşı sırasında karneye bağlanmayan ender yiyeceklerden biri olmuş. Hükümet, savaş gibi zor bir dönemde halkı sevdiği bir yemekten mahrum bırakmamanın morali yüksek tutmaya yararı olacağına inanıyormuş.

Standart olarak fish & cips tarifinde taze cod (morina) veya mezgit balığı kullanılır. Cod (morina) dip balığı olduğundan dolayı ağır metaller yönünden zengindir, bu da aşırı tüketimde size sorun çıkarabilir. Mezgit orta derinlik balığı olduğu için her yönden mükemmeldir. Ben fish & chips yaparken levrek ve somon kullandım. Bulabildiğim en taze balık bunlardı 🙂 Somon‘un fish & chips için biraz ağır bir balık olduğunu söyleyebilirim ama levrek harika oldu.

Balıkları temizlerken derisini ve tüm kılçıkları ayıkladığınızdan emin olun. Balıkları dilimlerken ben patatesler gibi uzun şeritler halinde yaptım, yemesi daha kolay oluyor. Dilerseniz tüm filetoyu tek parça halinde de kızartabilirsiniz. Balık kızartılmadan dönce batter denilen bir karışıma bulanıyor. Bu bizim yakından tanıdığımız krep hamuruna yakın bir karışım. Orijinal batter tarifinde genellikle bira kullanılıyor. Ama yabancı tariflerde soda ile yapıldığı da yazılmış. Batter malzemelerinin soğuk olması gerekiyor. Araştırmalarım sonucunda neden soğuk olması gerektiğini bulamadım 🙂

Balık yağda pişerken dışındaki batter kızartılmış olur. Balığın kendisi bu şekilde batterın içinde adeta buharda pişmiş gibi yumuşak olur. Bu pratik ve lezzetli yemeğin hazırlanışı ortalama 1 saat sürüyor. Tam bir haftasonu keyif yemeği, denemenizi tavsiye ederim 🙂

bir ingiliz klasigi fish & chips

Fish & Chips Malzemeleri; 
 • 500 gr Fileto Balık (Mezgit, Levrek veya Somon)
 • 2 – 3 Adet  patates
 • Un (Balığı unla kaplamak için)
 • Tuz
 • Karabiber
 • Pul Biber
 • Sıvı Yağ (Kızartmak için)
Batter için;
 • 1/2 Su Bardağı Soğuk Un
 • 1/2 Şişe Soğuk Soda
 • 2 Yemek Kaşığı Mısır Nişastası
 • 1 Soğuk Yumurta Sarısı
 • 1 Çay Kaşığı Kabartma Tozu
Hazırlanışı;
1. Patatesleri iyice temizleyerek kabuklarıyla beraber 170 derecede 40 dakika fırınlayın.
2. Balıkların derisini ve kılçıklarını ayırın, arzu ettiğiniz şekilde dilimleyin ve dolapta dinlendirin.
3. Batter için karıştırma kabında tüm malzemeleri pürüzsüz kıvam alana kadar karıştırın ve batteri dolapta dinlendirin.
4. Patatesler fırında piştikten sonra elma dilim şeklinde kesip derin sıvı yağda kızartın.
5. Patatesler kızardıktan sonra havlu kağıda alıp üzerine tuz, karabiber ve pul biberle baharatlandırın.
6. Bir tabağa biraz un, tuz ve karabiber ekleyip karıştırın.
7. Balıkları önce batter’a bulayıp daha sonra hazırladığımız tuz ve karabiber eklediğimiz una bulayın.karisim8. Balıkları iyice ısınmış sıvı yağda altın rengi alana kadar kızartın.
9. Kızaran balıkları havlu kağıt üzerinde fazla yağlarını kaybedinceye kadar bekletin.
10. Patatesleri ve balıkları tabağa alıp dilerseniz tartar sos eşliğinde servis edebilirsiniz.

Bizi instagramdan @istebutarif adıyla takip edebilirsiniz.

Not: Bazı tarihsel kısımlar bu makeleden alınmıştır.

“Bir İngiliz Klasiği, Fish & Chips” için 2 cevap

 1. Zeki Ucar dedi ki:

  Selamlar, Tarifiniz Güzel ve kapsamlı olmuş. Kaplâma malzemelerinin soğuk olma sebebi daha çıtır ve az yağ çekmesi için uygulanan japon mutfağı usuludur. Kolay gelsin.

Bir Cevap Yazın