Süt Reçeli (Dulce de leche)

Uzun zamandır yemek bloglarında esen süt reçeli rüzgarına biz de kapıldık. Oldukça şekerli bir tada sahip ama denemeye değer bir lezzet kesinlikle. Tadı sütlü bayram şekeri gibi. Yapıp yerseniz, bana hak vereceğinizden eminim:) Kahvaltı sofralarında sarelle/nutella ile çok rahat kapışabilir.

Yapımına gelirsek, üç basit malzemesi var. Ama yapımı biraz zahmetli. Devamlı olmasa da ateşte olduğu sürenin çoğunda karıştırmak gerekiyor. Rengindeki değişim yarım saatten sonra fark ediliyor. Toplamda 70 dakika pişirdim. Daha kısa veya daha uzun bir sürede de koyulaşıp yoğunlaşabilir. Ama genel olarak pişme süresini 1 saat olarak düşünebilirsiniz. Zaten sütün miktar olarak azalması ve kıvamının koyulaşmasından olduğunu anlarsınız.

Karıştırma kısmında, sütü ve şekeri tencereye alıp kaynayana kadar devamlı karıştırın. Kaynamaya başlayınca altını kısın. Karbonatı ekleyin ve tabiki karıştırın. Bu kısımda biraz dikkatli olmakta fayda var, çünkü taşabilir. Büyük oranda kısık ateşte pişirdim. Tabi, biraz orta ateşe de aldığım oldu ama bu süre de hiç başından ayrılmadım. Kontrollü pişirilmesi gerek. Çünkü dibi kolayca tutabilir. (Özellikle pişirmenin son zamanlarında) Buzdolabına kaldırıldığında katılaşıyor. O nedenle kıvamının daha yumuşak olmasını isterseniz daha erken ocaktan alabilirsiniz.

Sütünüzün çabucak koyulaşması dileğiyle 🙂

Not: Süt reçelini ikinci kez denedim. Daha uzun süre ocakta tutmama rağmen, üst fotoğraftakine göre daha 1-2 ton daha açık renk oldu. Süte, şekere, ateşe, belki kullandığınız tencereye göre bile farklı kıvam ve renkte olabiliyor diye düşünüyorum. Ama merak etmeyin, lezzeti hep harika. 🙂

Süt Reçeli Malzemeleri; 
  • 1 litre süt (tam yağlı)
  • 1 su bardağı toz şeker
  • 1 silme çay kaşığı karbonat
Hazırlanışı;
  1. Toz şeker ve sütü geniş ve tercihen teflon bir tencereye alıp kaynayana kadar karıştırın.
  2. Süt kaynadıktan sonra ocağı kısıp, karbonatı ekleyin ve karıştırmaya devam edin.
  3. Rengi koyulaşıp, kıvamlı  bir doku olana kadar karıştırıp, kaynatın. (Aşağıdaki 3. fotoğraf bir saat sonra çekildi. 10 dakika sonra ocaktan aldım.)
  4. Ocaktan aldıktan sonra kavanoza doldurun, soğuduktan sonra üzeri kapalı şekilde dolaba alın.

süt reçeli hazırlanışı


Bizi instagramdan @istebutarif adıyla takip edebilirsiniz.