Söke 7 Tahıllı Un Karışımı

Merhaba. Ülkemizde yaşanan üzücü olaylar nedeniyle uzun zamandır yeni yazı yazmıyordum. Umarım yakın zamanda adil bir çözüme kavuşuruz. Buradan paylaşım yapmayalı epey oldu. Özlemişim:)

Haftanın ürünü ile başlamak istedim. Söke Un markasının yedi tahıllı ekmek unu karışımı. Bu aralar ekmek yapmaya takmış durumdayım. Evde ekmek yapmak çok zevkli bir uğraş. Bir hafta sonu biraz erken kalkıp, kahvaltı için sıcacık ekmek hazırlayarak siz de bu zevki tadın derim 🙂

SOKE-7-TAHILLI-UN-KARISIMI-1-KG__27473064_0
Paketin içinde iki adet 0,5 kg’ lik un karışımı ve maya var. Her bir un karışımı için yaklaşık 2 bardak suya (320 ml) ihtiyaç var sadece. Mayayı ılık suda 15 dakika beklettikten sonra una karıştırıp yoğurun. Eğer benim gibi su miktarını biraz fazla kaçırırsanız bildiğimiz beyaz un ekleyip ele çok hafif yapışacak kıvama getirin ve hamurun üzerini kapatarak 30 dakika bekletin. Sonra şekil verip ve yine üzeri kapalı şekilde 20-30 dakika daha ikinci mayalandırmayı yapın. Hamurun üzerine süt sürün. Ben artı olarak çekirdekle süsledim. Fırını önceden 210 derecede ısıtıp, hamuru fırına verin. 10 dakika sonra fırın ısısını 190 dereceye indirip, toplamda 25-30 dakika pişirin. Fırından çıkardıktan sonra nemli bezle üzerini örtüp dinlendirin. Şimdiden afiyet olsun.

Söke 7 Tahıllı Un

Söke 7 Tahıllı Un

Bizi instagramdan @istebutarif adıyla takip edebilirsiniz.