Süt Reçelli Dondurma

Meğer en sevdiğim dondurmaymış da ismini bilmiyormuşum. Benim için yılların ‘sade’ dondurması. Aslında sade sıfatını da sonuna kadar hak ediyor. İçinde; süt, şeker ve  krema var. Bir de azıcık karbonat.

Dışardan satın almak daha ucuz ve kolay olsa da bu güzel dondurma yılda 1-2 defa yapılmayı hak ediyor.

Dondurmaya süt reçelini yaparak başlıyoruz. Kontrollü bir pişirmeden sonra süt reçelimiz hazır. Sonrası ise gayet basit ama sabır istiyor:) Diğer malzemelerle karıştırıp donduruyoruz ve ara ara karıştırıyoruz.

Süt reçelli dondurmanın yeterince karıştığından emin olmak için günün erken saatlerinde yapmaya başlamak en iyisi.

süt reçeli dondurması

Süt Reçelli Dondurma Malzemeleri; 
Süt Reçeli;

 • 1 litre tam yağlı süt
 • 1 su bardağı toz şeker
 • 1 silme çay kaşığı karbonat

Süt Reçelli Dondurma;

 • 1 litre sütten elde edilen süt reçeli
 • 1,5 su bardağı tam yağlı süt
 • 1 paket krema (200 ml)
Hazırlanışı;
  1. Süt reçeli için, sütü ve şekeri bir tencereye alıp, kaynayana kadar karıştırın. Kaynayınca karbonatı ekleyip, ocağı kısın. Kıvamı koyulaşana kadar sık sık karıştırarak kontrollü bir şekilde pişirin. Pişme süresini 1 saat olarak düşünebilirsiniz. Daha kısa veya uzun sürmesi de normaldir. Ayrıntılı yapımını burada bulabilirsiniz.
  2.  Kremayı ve sütü küçük bir tencereye alıp, karıştın. Kaynayınca ocaktan alın. Karışımı süt reçeline ekleyip, süt reçeli tamamen çözünene kadar karıştırın. Oda sıcaklığına gelmesini bekleyin.
  3. Karışımı tercihen yayvan ve derin olmayan bir kaba aktarıp dondurucuya atın. (Hazır dondurma kutuları ideal:) )
  4. Bir saat arayla dondurucudan çıkarıp çatalla güzelce karıştırın. Kıvamı giderek koyulaşacak ve kabın kenarları donmaya başlayacak. Dondurmayı karıştırmak çok önemli. Yeterince karıştırılmazsa dondurmanın içinde buz tanecikleri oluşur.
  5. Son karıştırmaları mikserle yaparsak daha iyi olur. Yeterince karıştırdığımızı kabın kenarları dondurma kıvamını almaya başlayınca anlayacağız. Son kez iyice karıştırıp tamamen dondurun.
  6. 1 gece derin dondurucuda bekletin.
  7. Servis etmeden önce 5 dakika önce dondurucudan çıkarın.

Bizi instagramdan @istebutarif adıyla takip edebilirsiniz.